Aktualizacja 1.6 – "Piaski Sułtanatu" właśnie została opublikowana, a w jej skład wchodzi między innymi całkowity rework Zjednoczonego Sułtanatu Nerdii, opis klimatów, rozbudowana charakterystyka Initium oraz bliższe spojrzenie na sprawę wybuchu zarazy na Nagate. O wszystkim przeczytać możecie tutaj!

Kostkogryz

Bestiariusz to księga zarówno przerażająca, jak i porywająca. Jesteś ciekawy jakie stworzenia stąpają po Everoldzie? Otwórz więc ten zakurzony tom i daj się wciągnąć lekturze.
Awatar użytkownika
Everold
Posty: 168

ndz lis 05, 2017 1:54 pm  

Kostkogryz

Stopień agresywności: Niczego się nie boją. Bezmyślnie prą naprzód zjadając wszystko na swojej drodze
Występowanie: Cały kontynent. Żyją pod ziemią skąd wychodzą w poszukiwaniu pożywienia i by zwiększyć swoją liczebność
Trofea i komponenty: Łuski, zęby, mięso
Mocne strony: Szybkość, liczebność, nieustępliwość, dobry węch i słuch. Pancerz na powierzchni ciała
Słabe strony: Boją się ognia i hałasu, słaby wzrok


Opis

  Kostkogryzy to niewielkie, kilkudziesięciocentymetrowe istoty o obłych kształtach, w stosunku do swoich rozmiarów są dość ciężkie. Pomimo iż posiadają 6 kończyn, to poruszają się ruchami wężowatymi, pełzając za pomocą swego ogona. Mają chitynowy, cienki pancerz, który pokrywa tylko głowę, ta za to stanowi większość ciała. Posiadają ogromne, silnie umięśnione szczęki najeżone licznymi i niezwykle ostrymi zębami, które zdolne są do przebicia się przez lekką zbroję. Pazury na łapach również pełnią funkcje bojową, jednak w mniejszym stopniu. Taka budowa ciała sprawia, że przy ich niezwykłej energiczności poruszają się wręcz błyskawicznie.
  Liczebność może w pewnych warunkach zaważyć nad jakością. W końcu nie wszystkie zwierzątka nazywa się plagą, bo plaga to najlepsze określenie które przyjdzie do głowy tym którzy na swej drodze spotkają te stworzenia. Te stosunkowo małe zwierzątka są przystosowane tylko do jednego: Pożerania. Nie posiadają zbyt rozwiniętej inteligencji i zjadają absolutnie wszystko co żyje. Gdy nic takiego nie znajdą potrafią wędrować w poszukiwaniu nowego miejsca ucztowania. Jedynym żywym organizmem który nie zostanie zjedzony to inne osobniki. Prawdopodobnie powodem jest wydzielana przez nie woń o zapachu zgniłych jaj. Chyba tylko Oni wiedzą skąd się to bierze. Są jajo-żyworodne i rozmnażają się przez partenogenezę. Każdy osobnik posiada w swoim wnętrzu wiele jaj z których w kloace wylęgają się małe kostkogryzy. Każdy z nowo narodzonych osobników potrafi się poruszać i samodzielnie pożywiać. Jeśli nie będzie tego potrafił zostanie sam i najpewniej stanie się pożywieniem jakiegoś drapieżnika.
Na wszystkie osobniki tego gatunku polują z upodobaniem ptaki gdyż stanowią łatwy łup z uwagi na widoczność jak i brak ruchomej szyi. Najczęściej osobnik jest porywany i zrzucany z dużej wysokości o twarde podłoże. Ich mięso nie należy do najsmaczniejszych i surowe jest niejadalne. Dopiero po odpowiednim upieczeniu i natarciu ziołami nadaje się do spożycia przez człowieka.

  Widywane są na całym kontynencie lecz z uwagi na zagrożenie jakie niosą są intensywnie tępione. Często podpala się całe lasy przed nadchodzącym rojem aby potwory spłonęły. Jest to bardzo skuteczna metoda walki z nimi. Pomaga w tym też fakt że roje nie rozdzielają się i poruszają zwartą masą. Im bardziej z tyłu, tym mniejsze osobniki. Spowodowane jest to niewielką prędkością poruszania młodych. Maluchy żywią się resztkami po większych kolegach. W miarę wzrostu przechodzą na przód kolumny, a raczej kolejne młode osobniki wędrują za nimi. Z przodu podążają największe z nich, które niejako dzięki w pełni rozwiniętym zmysłom prowadzą kolumnę. Poruszają się najszybciej przez co zawsze przodują w pożeraniu pokarmu. Po osiągnięciu znacznej liczebności rój nagle zatrzymuje się i zaczyna kopać w ziemi tunele. Wiele miast obawiało się inwazji tych stworzeń podczas gdy te nagle znikały pod ziemią.
  Nie wiadomo ską pochodzą te stworzenia, wiadomo jednak że stanowią poważne zagrożenie. Na szczęście nie należą do inteligentnych przez co bardzo łatwo je zabijać. Ich roje wychodzą zazwyczaj z podziemi i tam też znikają przez co należy przypuszczać że stamtąd pochodzą.
Ilość słów: 646

  •   Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości