Aktualizacja 1.6 – "Piaski Sułtanatu" właśnie została opublikowana, a w jej skład wchodzi między innymi całkowity rework Zjednoczonego Sułtanatu Nerdii, opis klimatów, rozbudowana charakterystyka Initium oraz bliższe spojrzenie na sprawę wybuchu zarazy na Nagate. O wszystkim przeczytać możecie tutaj!

1. Poradnik pisania Karty Postaci

Księga, której karty przepełnione są mianami mieszkańców całego Everoldu. Innymi słowy – dział, w którym odnajdziesz wszelkie Karty Postaci. Zarówno te zaakceptowane, jak i odrzucone.
Awatar użytkownika
Everold
Posty: 168

sob lis 04, 2017 2:55 pm  

Wstęp

  Skoro tu zaglądasz, to najprawdopodobniej jesteś nowy na forum, zielony w temacie PBF'ów lub zwyczajnie chcesz sprawdzić czy twoje KP jest poprawnie napisane. W każdym razie jest to ważny temat, który powinieneś przeczytać, nim weźmiesz się za pracę nad kartą!
  Najsampierw pragnę przypomnieć, że obecnie jesteśmy w dobie Renesansu i mamy rok 1527, a więc koncepcja postaci powinna być zgodna z tymi realiami. Więcej informacji o świecie, tle fabularnym i ogólnych nastrojach społecznych znajdziesz w temacie Wstęp.

Ogólne Informacje

Jeśli masz już za sobą lekturę wątku "Wstęp", przejdźmy do pierwszych kwestii związanych bezpośrednio z samą postacią. A więc jej godność (imię i nazwisko). Aby wszystko grało, powinno ono pasować do realiów danego państwa. Jakie imiona pasują do Jaksaru, lub Waldgrossen? Lista poniżej powinna rozwiać wszelkie wątpliwości.

 • Księstwo Jaksaru – Słowianie
 • Królestwo Waldgrossen – Germanie (Cesarstwo Rzymskie)
 • Cesarstwo Czterech Wysp – Azjaci (Głównie Japonia)
 • Zjednoczony Sułtanat Nerdii – Arabia

  Więcej o tych państwach znajdziesz w odpowiednim dziale. Przy okazji natrafisz tam na pełną mapę regionu jak i szczegółowe opisy warstw społecznych, czy samej kultury. Ten dział to "Państwa".

  Kolejną informacją, która się pojawia w punkcie "Ogólne Informacje" jest pseudonim. Może i się wydaje, że jest to mało znacząca rzecz, lecz mimo wszystko powinien mieć swoje odzwierciedlenie w historii postaci. Może nadały ci go dzieciaki, z którymi buszowałeś w polach? A może była to straż w lochach, do których niegdyś trafiłeś, bo coś przeskrobałeś? Możliwości jest wiele, a więc i tutaj powinieneś wykazać się kreatywnością!
  Z wiekiem natomiast raczej nie powinno być problemu, ale pamiętaj, że jeśli twoja postać ma 10 lat, to nie będzie władać mieczem jak zaprawiony w bojach trzydziestoparoletni wojak. To samo tyczy się postaci zbyt starej, jeśli zrobisz siedemdziesięcioletniego dziada, to raczej nie będzie doskonałym złodziejem, który w towarzystwie cienia, zwinnie przenika pod nosem strażników. Pamiętaj też o podaniu dokładnej daty urodzenia postaci. Aktualnie mamy rok 1527.
  Jeśli kwestie znajdujące się powyżej mamy już za sobą, przejdźmy więc do grupy, do której przynależeć zamierzasz. Jak wiadomo, na forum mamy ich pięć – wszystkie, z wyjątkiem zwykłych ludzi, są całkowicie autorskie. Poniżej znajdują się krótkie opisy najważniejszych z nich.

 • Drudzy – Prościej ujmując – są to magowie. Jednak za zostanie jednym z nich, przyjdzie ci zapłacić sporą cenę – ograniczone kontakty z ludźmi. Aura magiczna, którą mają sobie w ludzie, jest dla Drugich zabójcza. Na ogół poruszają się w zbrojach i maskach, które za zadanie mają izolować ich od ludzkiej aury. Rzucanie przez nich czarów wywołuje ból, więc jeśli chcesz by twoja postać była jednym z nich, musi posiadać sporą wytrzymałość i siłę woli.
 • Egzarchowie – Grupa, która potrafi władać wszelkiej maści zaklętymi przedmiotami, począwszy od narzędzi, kończąc na uzbrojeniu. Za swą moc nie płacą jednak tak ogromnej ceny jak Drudzy. Mogą bez problemu obcować z ludźmi. Często towarzyszą oni magom przy dłuższych wyprawach. Podlegają pod Initium lub Sutato, w takim samym stopniu jak Drudzy. Istnieje także kilka innych ośrodków, gdzie można zostać przemienionym w Egzarchę, jak na przykład siedziba Zakonu Niebiańskiego Płomienia.
 • Pierwsi – Grupa, którą nie można rozpocząć gry, jednak można do nich dołączyć podczas fabularnej rozgrywki. Najbardziej tajemnicza rasa, zapiski o nich znaleźć można w starych księgach. Są oni głównymi antagonistami Drugich, Egzarchów oraz całej ludzkości. Władają potężną mocą, której ciężko dorównać, a więc wyzwanie dla nich stanowić mogą jedynie doświadczeni magowie, oraz zaprawieni w bojach Egzarchowie.
  Te opisy są jednak szczątkowe, a więc zapraszam do przeczytania tematu "Grupy".

Prezencja

  Skoro punkt "Ogólne Informacje" mamy już za sobą, powinniśmy przejść do opisu wyglądu naszej postaci. Jak wiadomo, jest to jedna z istotniejszych części Karty Postaci. Pierwszą rzeczą, którą zrobisz powinien być wybór avatara (mianowicie chodzi o to, by współgrał on w jakimś stopniu z tym co zostanie zapisane w KP). Jeśli już to zrobiłeś, to przejdź do napisania samego tekstu, który będzie go opisywał. Pozwól, że podam parę punktów, które mogą to ułatwić.

 • Zacznij od budowy ciała. Czy postać jest umięśniona? Wysoka czy niska, ile ma centymetrów wzrostu? A może jest grubasem? Na wstępie napisz wszystko co związane z sylwetką bohatera (Pozwolę sobie zaznaczyć, że nie traktujemy tutaj wzrostu tak jak w obecnych czasach, a tak jak w epoce Renesansu).
 • Przejdźmy do głowy – ma dużą czy raczej małą łepetynę? Długie czy krótkie włosy? I jakiego koloru? Opisz wszystko co związane z tą częścią ciała, czyli owłosienie, oczy, nos, usta, podbródek, a nawet zarost!
 • Czy twoja postać ma jakieś wyróżniające się ślady na ciele? Mogą to być blizny, jak i drobne lub duże zniekształcenia. Warto to opisać, lecz jeśli kreujesz człowieka idealnego, to możesz zwyczajnie pominąć ten punkt. W każdym razie, jeśli zdecydujesz się na opisy takich rzeczy, to powinieneś opisać także, co się przyczyniło do ich powstania.
 • Kolejną rzeczą jest ubiór – wiadomo, że opiszesz co obecnie masz na sobie w punkcie "Ekwipunek", lecz warto byś tutaj zrobił to dokładniej. Myślę, że nie muszę Ci dokładnie tłumaczyć o co chodzi.

  Pamiętaj jednak, że oprócz zawarcia tych informacji, możesz także wrzucić własne wstawki. Ten kawałek Karty Postaci nie powinien należeć do najkrótszych i prezentować jakiś poziom. Lecz skoro to już mamy za sobą – przejdźmy dalej!

Natura

Ta część poradnika została stworzona przy pomocy tego artykułu (tworzenia wiarygodnych psychologicznie bohaterów)

  Charakter jest najważniejszą częścią Karty Postaci. Można myśleć, że tak naprawdę to historia odgrywa rolę najistotniejszego jej punktu, jednak tak nie jest! Czemu? W końcu będziesz odgrywał człowieka według jego osobowości. A więc dobrze zastanów się przed jej napisaniem, pamiętaj jednak, że NIE mają to być cechy charakteru, a jego opis! Poniższe pytania powinny ułatwić to zadanie.

 • Kim byli rodzice postaci? Czy brali udział w jej wychowaniu? Jeżeli nie – to dlaczego? W jaki sposób postać dorastała?
 • Czy postać ma jakiś przyjaciół z dzieciństwa? Czy posiada krewnych? Gdzie oni są teraz? Czy utrzymuje z nimi kontakt? Jeżeli nie, to co spowodowało separację?
 • Jak wyglądało dzieciństwo bohatera? Czy upływało spokojnie w poczuciu bezpieczeństwa, czy też wydarzyło się coś dramatycznego? Jakie ma to teraz dla niego znaczenie?
 • Czy postać identyfikuje się z jakimiś wzorami osobowościowymi lub idolami? Czy obecnie jest zafascynowana pewnymi jednostkami? Czy miała szansę zetknąć się nimi?
 • Co działo się z bohaterem zanim został wciągnięty w wir wypadków? Kto był odpowiedzialny za przygotowanie postaci do roli awanturnika, najemnika, łowcy głów, Drugiego czy Egzarchy?
 • Jakie są przekonania religijne i moralne postaci? Jak bardzo postać jest z nimi związana – co będzie w stanie poświęcić, aby ich bronić? Kto wpłynął na rozwój światopoglądu postaci?
 • Czy postać ma jakieś niezwykłe przyzwyczajenia lub przypadłości? W jaki sposób inni na nie reagują?
 • Jaki jest zwykle stosunek innych istot do postaci? Dlaczego – w jej opinii – stykający się z nią reagują w taki sposób?
 • Czy bohater jest w stanie zabić? Co – w mniemaniu bohatera – usprawiedliwia zabójstwo? Czy bohater ma wrogów?
 • Jakie relacje łączą postać z innymi istotami? Czy ma bliskich przyjaciół? Ulubione zwierzęta? Czym charakteryzują się te istoty?
 • Czy bohater ma problemy natury psychicznej: lęki, natręctwa, choroby? Co jest ich przyczyną? Jaki jest stan jego zdrowia?
 • W jaki sposób postać traktuje znajomych i nieznajomych? Czy jest łatwowierna?
 • Jak wygląda zwyczajny dzień postaci? W jaki sposób reaguje ona, gdy coś zakłóca rutynę codzienności?
 • Jakie cele pragnie osiągnąć bohater – co motywuje go do życia, przygód? Jakie są jego ambicje?
 • W jaki sposób postać pragnie osiągnąć to, co sobie zamierzyła? Czy nie koliduje to z jego obecnym życiem?
 • Czy bohater planuje w przyszłości założyć rodzinę? Kim miałaby/miałby być jego/jej wybranka/wybranek?
 • Czy postać zastanawiała się nad swoją śmiercią? Czy przygotowała testament? Jakie są zwyczaje pogrzebowe w okolicach, z których pochodzi?
 • Czy ma on przodków, którym udało się dokonać czegoś niezwykłego? Jak są postrzegani w społeczności, w której żyje postać? Jaki jest jej stosunek do tych czynów i do sławy bądź niesławy przodków? (Przed odpowiedzią na to pytanie, powinieneś skontaktować się z MG)

Zaklęcia

Ta część poradnika dotyczy tylko Egzarchów oraz Drugich

  A więc zdecydowałeś się zagrać magiem? W takim razie musisz zająć się teraz zaklęciami, które na start będzie potrafiła rzucić twoja postać. Zacznijmy od Drugich. Na początku mogą oni posiadać 5 zaklęć (jeśli zdecydujesz się rozpocząć jako bardziej zaawansowany mag z 1 Punktem Bólu, będą to 3 zaklęcia Kręgu Pierwszego i dwa Kręgu Zerowego, w przeciwnym razie – 5 zaklęć kręgu zerowego.). Drudzy nie potrzebują magicznych przedmiotów i mogą używać czarów z lotu, a więc są pod tym względem silniejsi od Egzarchów, którzy gdy tylko stracą swą zaklętą broń, stają się tak słabi jak zwykli ludzie. Jednak magowie mają także swoją wadę – przy rzucaniu zaklęć odczuwają ból, a jego siła jest zależna od siły czaru.
  Egzarchowie natomiast nie odczuwają bólu, a jedynie małe mrowienie. Na samym starcie mogą posiadać jeden przedmiot mistrzowski, w którym zapisane może być maksymalnie 5 zaklęć. Na początku jednak posiadają jedynie 3 czary (2 kręgu pierwszego i 1 kręgu zerowego, jeśli zdecydujemy się startować z jednym Punktem Ducha, w przeciwnym razie – 3 zaklęcia kręgu zerowego.).
  Przeczytaj więc temat "Magia oraz zaklęte przedmioty", nim przystąpisz do tworzenia zaklęć.

Ekwipunek

  Czas na coś, co odegra istotną rolę w twojej przygodzie (przynajmniej na starcie) – ekwipunek! Na początku możesz posiadać 5 przedmiotów (Jeśli jesteś Egzarchą, to jeden z nich na poziomie mistrzowskim). Pierwszą rzeczą, o której powinieneś pamiętać, to to, że przedmioty, które weźmiesz muszą mieć swój opis. Jeśli bierzesz długi miecz – opisujesz z czego został wykonany, czy ma jakieś zdobienia, ile mierzy centymetrów i ile waży. To nie powinno być trudne. Drugą zaś sprawą jest to, że powinieneś mieć zaznaczone w historii w jaki sposób zdobyłeś rzecz, którą ze sobą nosisz. Nie ważne czy będzie to zbroja, tarcza czy chociażby pistolet skałkowy – ma to być zaznaczone w historii i już! (Nie tyczy się to przedmiotów oczywistych, np. prowiant na drogę, butelka gorzały itd.) Jeśli bierzesz dużo rzeczy, to pamiętaj by mieć przy sobie torbę, w której pomieścisz taki sprzęt jak sakiewka ze złotem, pochodnia, jedzenie, woda oraz inne tego typu pierdoły. Zwyczajnie dopisz wtedy do opisu bagażu co w nim jest schowane i policz to jako jeden przedmiot.
  Kolejna kwestia to towarzysze zwierzęcy, czyli koń, oswojony wilk czy nawet lis. Traktowane są one jako przedmiot i zabierają jeden slot. Jeśli bierzesz wierzchowca to określ jakiej jest płci, jak go nazwałeś, czy jest młody czy stary, jak sobie radzi w określonych warunkach. Wszystkie te informacje są przydatne dla Mistrza Gry/Narratora, który będzie prowadził twoją przygodę.

Historia

  W końcu dochodzimy do najbardziej żmudnej i męczącej części Karty Postaci. Na wstępie przypomnę, że nie powinna ona być krótka i zawierać następujące informacje:

 • Dzieciństwo postaci, w jakich warunkach przyszło jej żyć, kiedy się narodziła (obecnie mamy rok 1526) i jaki stosunek mieli do niej jej rodzice.
 • Wejście w wiek dorosły, dążenie do celu, który sobie obrała, pierwsze umiejętności.
 • Rozwinięcie, zdobycie ekwipunku, możliwe osiągnięcie jednego z celów (np. zostanie Egzarchą lub Drugim), kształcenie się jej charakteru.
 • Dopełnienie, czyli wszystkie informacje, które wydadzą ci się ciekawe i przydatne dla Mistrza Gry/Narratora.

  Pamiętaj jednak, że są to tylko podstawowe informacje, które powinieneś zawrzeć w historii, a więc dobrze by było, gdybyś rozwinął ją bardziej, niż na kilkanaście linijek. Im dłuższa historia i więcej informacji na temat twojej postaci, tym Mistrzowi Gry/Narratorowi łatwiej ułożyć dla ciebie plan fabularny.

Inne

  Ostatni punkt Karty Postaci, w którym powinieneś zawrzeć następujące informacje:

 • Cele postaci.
 • Bonusy, które wybrałeś.
 • Ciekawostki, które nie pasowały nigdzie indziej.
 • Czego oczekujesz od Mistrza Gry.
 • Jakie typy przygody preferujesz.
 • Członkowie twojej rodziny.
 • Znane ci NPC.
 • Znak zodiaku twojej postaci.

  A więc jeśli zrobiłeś już to wszystko, to twoja Karta Postaci jest już gotowa do wstawienia do odpowiedniego działu, gdzie zostanie ona sprawdzona przez uprawnione osoby oraz nałożone zostaną poprawki. Miłej gry!
  Przydatnym tematem może też się okazać wątek Pozostałe Informacje, w którym znajdziesz informacje nt. języków jak i waluty, a przy okazji krótki cennik poglądowy.
Ilość słów: 2330

 •   Informacje
 • Kto jest online

  Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości