Aktualizacja 1.6 – "Piaski Sułtanatu" właśnie została opublikowana, a w jej skład wchodzi między innymi całkowity rework Zjednoczonego Sułtanatu Nerdii, opis klimatów, rozbudowana charakterystyka Initium oraz bliższe spojrzenie na sprawę wybuchu zarazy na Nagate. O wszystkim przeczytać możecie tutaj!

Wielka księga świąt

Pomniejsze księgi, opowiadania, spisy świąt, jak i pozostałe, mniej znaczące tomy porozrzucane są po dziesiątkach półek ustawionych w Kompendium Wiedzy. Właśnie natrafiłeś na jedną z nich.
Awatar użytkownika
Everold
Posty: 168

ndz lis 05, 2017 11:14 am  

Powszechne


Święto: Dni Onych
Opis: Religia jest nieodłączną częścią kultury we wszystkich państwach Everoldu. Tak więc niczym dziwnym jest fakt, iż kilka dni w roku poświęca się samym Onym właśnie. Świętują wszyscy, choć data różni się między Księstwem Jaksaru i Królestwem Waldgrossen, a Cesarstwem Czterech Wysp oraz Zjednoczonym Sułtanatem Nerdii. Pierwsze dwa narody obchodzą Dni Onych nieco wcześniej niżeli pozostałe. Święto poprzedza zazwyczaj nadzwyczajny gwar na targowiskach, co spowodowane jest zasadą zakazującą handel i pracę w trakcie trwania uroczystości. Oczywiście reguła ta obowiązuje tylko prace niekonieczne, bowiem wieśniacy nadal muszą zająć się zwierzętami, a straż miejsca pilnować porządku. Łamanie tego przepisu jest karane grzywną zależną od wielkości winy – może wahać się od dwóch do nawet pięćdziesięciu koron! Charakterystycznym elementem Dni Onych jest spędzanie większości dnia w okolicznych świątyniach czy kaplicach, żegnanie wszelkich sporów, bratanie się z innymi ludźmi oraz odmawianie modlitw do Onych. W tym okresie osoby duchowne przebywają cały czas w podległych im kościołach. Pożywienie dostarczają im obywatele miast lub wieśniacy – zależnie od regionu. Mają obowiązek nauczać lud i prowadzić modły.
Data: 12-14 sierpnia lub 17-19 września

Święto: Święto Drugich
Opis: Uroczystość ściśle związana z powstaniem pierwszego Drugiego – Magomira z Mirosil. Najwięcej ludzi świętuje w Księstwie Jaksaru oraz Królestwie Waldgrossen. Święto Drugich cieszy się zdecydowanie mniejszą popularnością wśród ludu pustyni oraz mieszkańców Cesarstwa Czterech Wysp. Najhuczniej obchodzona w Initium, gdzie potrafi trwać nawet do siedmiu dni (nie tak jak w przypadku pozostałych ludzi – jeden dzień), podczas których Wielki Mistrz osobiście odczytuje kronikę magicznego ośrodka, a następnie naucza innych magów oraz przekazuje im cząstkę swej wiedzy. Warto także nadmienić, że przywódca magów wybrany właśnie w okresie trwania Święta Drugich jest osobą, której zwiastuje się długie i dobre rządy.
Data: 13 kwietnia

Święto: Dzień Rinusta
Opis: Międzynarodwe (za wyjątkiem Zjednoczonego Sułtanatu Nerdii) święto dotyczące bezpośrednio Pierścienia Ognia (sanctin: Rinust Palada). Dzień, w którym Rinust świeci najmocniej, ogłoszony dniem wolnym od wszelkiej pracy niekoniecznej. Choć zaszedł we wszystkie zakątki świata, to nie cieszy się takim poważaniem jak „Dni Onych”, bowiem za wykonywanie obowiązów w trakcie jego trwania nie są przeiwdywane żadne kary pieniężne. Po prostu przyjęło się, iż w czasie takiego skwaru nie powinno się pracować. Należy także dodać, że w Dzień Rinusta odbywa się specjalna msza, podczas której kapłan naucza lud na temat życiodajnych promieni Pierścienia Ognia.
Data: 20 czerwca

Święto: Dzień Pokoju
Opis: Święto opiewające zakończenie Wielkiej Wojny, starcia rasy ludzkiej z Pierwszymi. Oficjalnie ustalone na 15 stycznia, gdyż dokładna data jej zakończenia jest przez każdego uznawana za inną. Wyjątkowe, bo obchodzone przez wszystkie narody, święto cieszące się ogromną popularnością, głównie dlatego, że wszyscy władcy oraz przywódcy religijni wychodzą na ulicę spotkać się z ludem. Towarzyszą temu huczne zabawy, podczas których można nawet napić się za darmo alkoholu. Kolejną ważną cechą są obniżki cen wielu towarów, których wartość tymczasowo spada nawet o połowę! Każdy świętuje inaczej – w miastach ludzie zbierają się na placach i tańczą do muzyki najznamienitszych wirtuozów, na wsiach zaś organizowane są syte uczty dla wszystkich członków społeczności.
Data: 15 stycznia

Święto: Święto Ludzi
Opis: Wolne od pracy, całkowicie poświęcone modlitwie oraz spędzaniu czasu z rodziną. Opiewa stworzenie człowieka przez Onych. Powszechnie uważane także za dzień dobroci, gdyż nawet więźniowie mogą podczas jego trwania liczyć na jedno życzenie, za wyjątkiem odzyskania wolności. Ludzie podczas tego święta wymieniają się prezentami i zakopują topór wojenny. Niepisaną zasadą jest przerwanie działań zbrojnych na okres Święta Ludzi, gdyż uważa się to za zbrodnie przeciwko Onym – stworzycielom ludzkiej rasy. Mówi się, że walki w ten dzień są dla nich największą obrazą. Szczególnie przyjazne podróżnikom. Wieśniacy otwierają drzwi swoich domostw, a pokoje w gospodach są do wynajęcia za darmo, podobnie jak i skromna strawa.
Data: 7 grudnia

Jaksar


Święto: Noc Onych
Opis: Jedno z najstarszych świąt kontynentu jak i prawdopodobnie całej ludzkości. Odpowiednik Dnia Rinusta u innych nacji. Starsze niż sama religia Onych. Na całym Wielkim Stepie oraz kontynencie tu i tam znajdują się gigantyczne, prastare budowle. Nikt nie wie skąd się wzięły, część mówi że zbudowali je sami Oni, inni że wznieśli je ludzie chcący dorównać Onym. Jedno jest pewne – ruiny te są gigantyczne. Jak starożytni tego dokonali nie wie nikt. Archeolodzy twierdzą, że mają one ponad 6 tysięcy lat, przy czym część sięga jeszcze 7 tysiąclecia.
  To właśnie to święto wskazują jednak one wszystkie. Specjalny kamień oznacza najdłuższy dzień roku. Tak długo że na najdalszym, północnym krańcu Jaksaru słońce owego dnia nie zachodzi nigdy. Zbliża się tylko nad horyzont ale nie znika. Czasem przy dobrej pogodzie, patrząc wtedy na morze, można dostrzec zielony błysk. Znak od Onych świadczący o pomyślności i dobrych wiatrach.
  Jest to do bardzo radosne święto pełne uroczystości. Powiadają, że w ten dzień światło Onych nigdy nie znika i dobrzy ludzie mogą wtedy dostąpić zaszczytu spotkania Onego pod postacią wędrowca. Kto ugości go należycie, temu jedzenia nie zabraknie, a jego plony przetrwają w spichlerzach. Poniekąd jednak jest to święto nieco smutne, bo choć to najdłuższy dzień to zwiastuje dni coraz krótsze, a co za tym idzie – mroźną zimę. W nocy rozpala się wielkie ogniska i pali małą ofiarę ze żniw. Czci się także wodę wrzucając do niej plecionki z kwiatów. Wierzy się, że tego dnia nie wolno brać kąpieli w rzece, a to z uwagi na Topielce.
  To czym Jaksar różni się od reszty kontynentu jest poszukiwanie kwiatu paproci mającego oznaczać wieczne szczęście i pomyślność. W rzeczywistości to okazja, by młodzi mogli się wyszaleć.
  Innym endemicznym zwyczajem jest naznaczenie ogniem, podczas którego młodych chłopców po postrzyżynach naznacza się rozgrzanym żelazem wypalając na dłoni niewielki pierścień. Symbol tego dnia. Mówią, że kto bez trwogi przejdzie ów próbę, temu Oni nie poskąpią dzieci.
Data: 21 czerwca

Święto: Święto Przodków
Opis: Kolejne jaksarskie święto związane z monolitami. Symbolizuje odchodzenie życia i przygotowuje na nadejście zimy. Pozwala ludności uporać się z nadchodzącym przygnębieniem z powodu srogich mrozów. Niejaka próba oswojenia się ze śmiercią. Czasem nazywane "dniem śmierci". Charakterystyczną częścią obchodów jest ucztowanie na grobach zmarłych oraz częstowanie ich jedzeniem. W tym celu wypieka się rytualne pajdy chleba i zostawia na grobach. Niekiedy mogiły polewa się także alkoholem. Zdarza się nawet że rodziny wykopują zmarłych i karmią ciała przyniesionym jedzeniem. Święto tyle pobożne co makabryczne. Wypełnione próbami połączenia się ze zmarłymi krewnymi. Żywiołem tego święta jest wiatr, hulający pośród mogił posłaniec duchów. Z samą uroczystością związana jest legenda o magicznej wodzie, dającej siłę i nieśmiertelność, wskrzeszającej zmarłych, przywracającej wzrok oraz odwracającej uroki. Znaleźć ją może jednak jedynie ten, któremu same duchy powiedzą gdzie jej szukać.
Data: 22 września

Święto: Długa Noc
Opis: Święto śniegu, zimy, ciemności i odrodzenia. Dzień Nadziei w mrokach nocy. Najdłuższa noc roku, tak długa, że na samej północy trwa więcej niż dzień. Świętowana w domowym zaciszu, okazja do wręczania sobie, wykonywanych przez długą zimę, prezentów. No i oczywiście święto snu. Powiadają, że kto w ten dzień nie prześpi 18 godzin tego pożrą Wultany. Jedno z najspokojniejszych świąt z dość przykrą potrawą, mianowicie naparem z sosnowych igieł, który choć bardzo pożywny jest niezbyt dobry.
  Starzy Jaksarczycy mówią, że kto wyjdzie tego dnia z domu ten już nie wraca. Biorąc pod uwagę zimno i ciemność bardzo trafny przesąd.
Data: 21 grudnia

Święto: Dzień życia
Opis: Chyba najbardziej radosne święto Jaksaru, dotyczące nadchodzącej wiosny. Święto życia, seksu, zasiewu, plonów, nadchodzącego ciepła oraz dostatku. Cały dzień odbywają się długie tańce, by pod koniec spalić wielkie drzewo obwieszone ozdobami. Chłopcy rzucają kurzymi jajkami w dziewczęta chcąc okazać im zainteresowanie. Jedyny dzień w roku, w którym chłopak napotkany w łóżku niezamężnej dziewki nie musi bać się kary. Dzień, w który wręcz się do tego zachęca. Dziewczyny, by uchronić się przed przedwczesnym zamążpójściem, gdy żaden z kandydatów im się nie spodoba korzystają z pomocy zielarki. Poza tym jest to dzień zgłaszania się do służby jako giermek i choć można zrobić to przez cały rok, w tym dniu żaden rycerz nie może odmówić (z czego korzystają ci panowie, których dziewka postanowiła usidlić potomkiem).
Data: 20 marca

Święto: Dzień Krwawego Nieba
Opis: Jedyne święto nieokresowe nieoparte o kamienne kręgi. Rzadkie i budzące trwogę. W dniu tym znad oceanu Hirvon przybywają ciemne chmury pełne dyszącego pyłu. Powietrze śmierdzi siarką, a o brzegi Śnieżnej Przystani uderzają fale. Dzień, w którym można poczuć lekkie drżenie ziemi, a kapitanowie boją się wypływać z portów. Mówi się, że wielkie kominy ognia unoszące się spod wody zatapiają statki. Mimo wszystko jest to święto – święto kary, czczone rytualnymi pochodami i błaganiem Onych o zlitowanie. Wypełnione modlitwami o łaskę. Dzień w którym najwięksi starają się odkupić swoje winy, nawet jeśli za tydzień będą czynić to samo. Mówi się że w tym dniu w niepokornych Oni ciskają ognistymi kulami z nieba.
  (Powiązane a aktywnością geologiczną i wciskaniem się płyty oceanicznej Hirvon po Kontynentalną. Towarzyszą temu potężne wstrząsy i erupcje podwodnych wulkanów, czasem nawet powstają nowe wyspy, tak między innymi powstało cesarstwo)
Data: Zmienna – czasem pojawia się dwa razy w roku, czasem raz na dekadę. Wszystko zależy od woli Onych. Wiedz jednak, że gdy czujesz jak Everold trzęsie się ze strachu to ty też powinieneś. Wszak nie jesteś niewiniątkiem.

Waldgrossen


Święto: Wielki Marsz
Opis: Wielki Marsz to święto narodowe, traktowane z ogromnym poważaniem przez wszystkie warstwy społeczne – od biedoty, aż po nobilów. Dotyczy ono bezpośrednio wojska. Polega na zebraniu grupy dwustu ochotników, którzy będą uczestniczyć w marszu ze stolicy, aż do Portu Awös. Zwykle trwa on około dziesięciu dni, choć zdarzały się przypadki, w których czas ten wydłużał się o nawet sześć lub siedem dób. Wraz z orszakiem nierzadko maszerują po prostu zwykli, szarzy ludzie, służąc wojownikom swą pomocą. Najczęściej są to osoby młode, pełne sił, będące w stanie utrzymać tempo, które zabiłoby starszych. Mówi się, że ten kto przejdzie cały dystans będzie przez cały rok miał wielkie szczęście. Obywatele Królestwa Waldgrossen mają w tym czasie obowiązek przyjąć pod swój dach wojskowego, jeśli ten będzie szukał schronienia. Oponowanie przed tym jest publicznie szykanowane.
Data: 17 – 27 maja

Święto: Dni Odpoczynku
Opis: Zwane przez wielu także dniami wolnymi od pracy, co w żadnym stopniu nie mija się z prawdą. Mają miejsce zaraz po rozpoczęciu się nowego roku i zawsze trwają równe siedem dni. Jest to okres, w którym biedota, jak i wyższe warstwy społeczne, mogą odpocząć od intensywnej pracy i porzucić na pewien czas swe obowiązki. Oczywiście tyczy to się jedynie pracy niekoniecznej – tak więc straż miejska działa nadal, a wieśniacy ciągle muszą nakarmić zwierzęta. Warto wspomnieć, że z tak długo trwającym świętem, które nakazuje obywatelem odpoczynek, spotkać można się jedynie w Królestwie Waldgrossen.
Data: 1 – 7 stycznia

Święto: Święto Alkoholu
Opis: Wraz z pierwszym dniem wiosny nadchodzi dzień, w którym wszyscy obywatele Królestwa Waldgrossen raczą swe żołądki napojami alkoholowymi. Bez względu na to czy jest to wino, gorzała, czy po prostu zwykłe piwo. To właśnie dwudziestego marca na terenie całego kraju cena alkoholi spada o połowę, co sprowadza do Waldgrossen wielu ludzi z sąsiednich krain. Wśród ludu panuje pewien przesąd o treści, która brzmi „Kto się alkoholu w dzień ten nie napije, za tym będzie lat pięć nieszczęść się ciągnąć. I klątwę tę zdejmie dopiero wtedy, gdy w święto kolejne za pięć lat następnych wypije”.
Data: 20 marca

Święto: Długi Księżyc
Opis: Właściwie to „Noc Długiego Księżyca”. Wbrew tej nazwie, księżyc wcale nie robi się w tym dniu dłuższy – to jedynie noc trwa zdecydowanie dłużej. Święto silnie powiązane z Waldgrosseńskim Kościołem Onych. W Królestwie to główna uroczystość dotycząca ich bezpośrednio. Wszyscy obywatele gromadzą się w kaplicach oraz świątyniach, gdzie przez całą dobę odprawiane są modły ku czci najwyższych. Prócz tego, w dniu tym, kładziony jest silny nacisk na spędzanie czasu z rodziną – czy to przy modlitwie, czy przy posiłku. Kolejną tradycją związaną z tą nocą jest przystrajanie drzew, które na zimę zrzuciły swe liście – ma to pokazywać, że choć w tej chwili są one mało widoczne to ludzie o nich nie zapomnieli, podobnie jak o Onych.
Data: 25 grudnia

Święto: Dzień Przypomnienia
Opis: Święto dotyczące bezpośrednio śmierci, będące momentem refleksji, jak i pamięci o tych, którzy odeszli z tego świata. W tym szczególnym dniu całe gromady ludzi zmierzają na cmentarze, by oddać swe modlitwy za zmarłych, „porozmawiać” z nimi, czy po prostu wraz z rodziną powspominać nieboszczyka. Szósty lipca jest też dniem bez handlu – został on dosłownie zakazany. W razie przyłapania kogoś na tym procederze, na takiego osobnika nakładana jest grzywna odpowiednia dla jego stanu materialnego. Może to być zarówno kilkanaście szylingów, jak i kilkadziesiąt koron.
Data: 6 lipca

Cesarstwo


Święto: Dzień Morza
Opis: Bardzo ważny dzień dla tego wyspiarskiego kraju, któremu to morze zapewnia zarówno ochronę jak i pożywienie. W tym dniu Cesarz zakłada niebieskie szaty i wchodzi do wody po pas, nacina lewą dłoń ceremonialnym nożem, a następnie zanurza ją. Ceremonia ta odbywa się wraz ze wschodem słońca i towarzyszy jej modlitwa na plaży. Ci którzy nie mogą jednak dotrzeć do morza modlą się przy rzekach. Po modlitwie Cesarz wraca do pałacu a ludność bawi się na różnego rodzaju festynach oraz bierze wspólną kąpiel. O zachodzie słońca Cesarz ponownie wchodzi do morza by położyć na tafli wody drewnianą deseczkę z prośbą o przychylność. Jeżeli deseczka zostanie zabrana przez morze oznacza to, że ludność dobrze się bawiła i ofiara władcy została przyjęta. Jeżeli zaś deseczka zostanie wyrzucona na brzeg przeprowadza się kolejną modlitwę a Cesarz nacina i moczy drugą dłoń.
Data: 1 sierpnia

Święto: Dni Zjednoczenia
Opis: Obchodzone na cześć dwóch klanów, którym zawdzięcza się istnienie Cesarstwa. Pierwszego dnia upamiętnia się klan Asano, który to zjednoczył wojujące klany tworząc tym zalążek państwa. Drugi dzień jest ku czci klanu Kage, który doszedł do władzy po upadku poprzedników i wprowadzając liczne reformy wyprowadził kraj z kryzysu. Pierwszego dnia w samo południe Cesarz przechodzi wzdłuż bazaru Hachi witając się z tłumem, a następnie wracając do pałacu prowadzi za sobą orszak tancerzy i grajków, co jest jednoczesnym rozpoczęciem festynu trwającego dwa dni. Podczas tego okresu, poza różnego rodzaju zabawami, są również odgrywane różne przedstawienia przedstawiająca najważniejsze wydarzenia z historii. Drugiego dnia, gdy już zapadnie noc, wystrzeliwane są widowiskowe sztuczne ognie, które kończą świętowanie.
Data: 10-11 maja

Święto: Zakończenie Roku
Opis: Podczas tego święta ludność Cesarstwa dziękuje za wszystko, co dobrego ich spotkało w kończącym się roku oraz modli o przychylność i spełnienie marzeń w następnym. Swoje marzenia zapisują na kawałkach papieru podpisując się poprzez odciśnięcie na niej swojego krwawiącego kciuka. Następnie życzenia przywiązuje się do specjalnego ołtarza znajdującego się w każdej wiosce. Jak przy pozostałych świętach nie obejdzie się bez licznych zabaw. Na koniec dnia każdy przywódca wioski, a w stolicy sam Cesarz, podpala ołtarz witając tym samym nowy rok.
Data: 31 grudnia

Święto: Dzień Pamięci o Szarych
Opis: Szarzy, mimo że wiele się o nich nie mówi, są obecnie nieodłącznym elementem kultury Cesarstwa Czterech Wysp. Właśnie z tego powodu datę 16 sierpnia zamieniono w "Dzień pamięci o Szarych" – święto respektowane przez wszystkich ludzi zamieszkujących wschodnie wyspy. Obywatele Cesarstwa przygotowują paczki, przez wielu zwane po prostu prezentami, które potem pakowane są na ogromne statki, by zostać przetransportowane na Nagate. Tam rozdawane są wszystkim Szarym. Na samym lądzie odrzuconych przez społeczeństwo tego dnia zaczyna się tydzień wolny od pracy, za to pełen uroczystości, zabaw i świętowania.
Data: 16 sierpnia

Nerdia


Święto: Początek Roku
Opis: W kulturze Sułtanatu pierwszy dzień każdego nowego roku kalendarzowego to wielka uroczystość. W tym dniu członkowie rodziny kupują sobie prezenty, a także obdarowują swoich sąsiadów oraz innych bliskich drobnymi podarunkami. Charakterystyczną częścią każdego daru wręczano drugiej osobie jest jedna złota moneta, która jak głosi legenda ma przynieść bogactwo w danym domostwie. Wyjątkiem podczas tego święta jest to, że sam Sułtan zaszczytnie prowadzi otwarte nauki na największym zgromadzeniu ludowym w Lajihar w centrum dziedzińca targowisk, biorąc jednocześnie aktywny udział w dyskusji ze swoimi podwładnymi. Wielki Imam odwiedza każdą świątynię w mieście, aby tam poprowadzić liturgię słowa z Księgi Gwiazd, a następnie wywróżyć co przyniesie nadchodzących dwanaście miesięcy. Żebracy również otrzymują świeży posiłek oraz schron na ten okres czasu. Organizowane są także pokazowe pojedynki najznamienitszych nerdyjskich fechmistrzów łącznie z innymi konkurencjami jak np.: konkursy strzeleckie.
Data: 1 styczeń

Święto: Święto Matki
Opis: Dzieci do 14 roku życia mają obowiązek oddać hołd swym rodzicielkom właśnie tego dnia, toteż wspólnie ze swoimi ojcami przygotowują im niespodzianki w najróżniejszych formach. Przeważnie odbywa się to na zasadzie przejmowania obowiązków rodzica na całą dobę. Kładzie się silny nacisk na to, aby każda kobieta posiadająca swoje syna lub córkę nie podejmowała się pracy podczas trwania święta, a odpoczywała w domu razem ze swoją familią. Zabronione jest odbywanie hucznych zabaw dla poszanowania ogniska domowego. Goście nie mogą być zapraszani do mieszkań, a ulice z reguły świecą pustkami. W szkołach uczniowie na zajęciach tworzą ozdoby na okna oraz ściany z materiałów papierniczych, co przysłuży się im do ozdobienia pokoi swych matek. Niektórzy nawet posuwają się do wyrabiania kolorowej biżuterii.
Data: 21 luty

Święto: Dzień Zjednoczenia
Opis: Odnosi się do terminu upamiętniającego złączenie Sułtanatu Huzzarów z uchodźcami, z wyniku czego powstało obecne państwo Zjednoczonego Sułtanatu Nerdii. O tej porze roku każdy obcokrajowiec otrzymuje wyjątkową szansę wręczenia certyfikatu obywatelstwa o ile mieszka na terenach krainy od więcej niż trzech lat oraz posiada założony interes w jednym z miast, osiedlając się tym samym na stałe. Przyjęło się, że to jest najlepszy dzień do dostąpienia tego zaszczytu, co w tradycji Nerdyjczyków jest jednym z najwyższych wyróżnień. Ochodzo wprowadza się podróżników do większych aglomeracji miejskich, gdzie bramy są stale otwarte. Karczmy rezerwują noclegi wyłącznie dla przejezdnych, a opłaty za lokum są zmniejszone o połowę.
Data: 6 maj

Święto: Dzień Wielkiego Handlu
Opis: Karawany z Lajihar, portu Al-Jasir oraz Bakaszu tłumnie opuszczają mury, aby wyruszyć w wędrówkę do Waldgrossen, a dokładniej Kinkengardu. To dzień, w którym handel rozwija się najbardziej, toteż przychód do skarbca wzrasta nawet kilkukrotnie. Uważany za święto najbardziej wytężonej pracy, gdyż działanie targowisk w każdym zurbanizowanym terenie ma charakter wręcz sakralny. Mieszkańcy odwiedzają kramy lub stragany, poszukując upragnionych bibelotów lub wyrobów krawieckich. Właściciele sklepów usilnie liczą, że właśnie w tą porę pierwszego tygodnia miesiąca zarobią najwięcej.
Data: Piąty dzień każdego miesiąca

Święto: Narodziny Ojców
Opis: Bardzo ważne święto zależne od obecnie panującego Władcy oraz Najwyższego Kapłana. W przypadku każdego z przywódców organizowana jest wielka uczta, na którą każdy bez wyjątku może przyjść i korzystać z dóbr ustawionych na stole pod pałacem. W środku rezydencji urzędników oraz kapłanów prawo wstępu mają jednak tylko arystokraci z bogatych rodów razem z bliskimi.
Data: Dzień narodzin Wielkiego Imama lub Sułtana

Święto: Gorejąca Palada
Opis: Gwiazda Rinusta świeci najbardziej w porze letniej, toteż handel w tym czasie staje się praktycznie niemożliwy z powodu panującego upału. Nerdyjczycy są dziesiątkowani, a zwłaszcza bezdomni, niewolnicy oraz niemowlęta z dziećmi. W tym okresie większość sklepów jest zamykana aż do odejścia światła z zenitu. Z powodu corocznych problemów właśnie w tym okresie władze Nerdii postanowiły uznać tych kilka dni w dwóch gorących miesiącach za święto państwowe. Zabronione jest branie udziału w handlu na dziedzińcach, jak i na całym obszarze pustyni od wczesnego poranka aż do zmierzchu.
Data: 25 — 30 czerwiec oraz 25 — 30 lipiec
Ilość słów: 3838

  •   Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość