Nowy wygląd Kart Postaci. Więcej – choć nadal niewiele – informacji tutaj.

2. Mechanika

Informacje których szukasz, podróżniku, znajdują się tutaj. Wszelkie opisy krain, państw i ich aktualnych władców, religii, fauny, czy też flory są na wyciągnięcie ręki – wystarczy, że zajrzysz do tego działu. Możesz tu także poczytać o m.in.: początkach świata, czy też potężnych organizacjach, z którymi liczą się nawet władcy państw.
Awatar użytkownika
Everold
Posty: 146

czw lis 09, 2017 9:04 pm  

Wprowadzenie  Typ rozgrywki na forum jest połączeniem storytellingu ze sporą dawką mechaniki. Nie posiadamy takich elementów jak poziomy postaci czy atrybuty, istnieje jednak skalowanie umiejętności. Każda umiejętność podawana jest w skali 1-5, gdzie 1 to podstawowe opanowanie danej zdolności, a 5 jest traktowane jako doprowadzenie jej do perfekcji. Istnieją także inne atrybuty, jak: punkty bólu, punkty ducha, punkty kontroli oraz punkty wytrzymałości. Pierwsze trzy mają skalę 0-4 i domyślnie wynoszą 0, a ostania jest wartością liczbową domyślnie wynoszącą 10.
  Każdą z tych statystyk można podnieść podczas działań fabularnych. Umiejętności i punkty ciała/ducha/kontroli wzrastają poprzez trening, a wytrzymałość, gdy postać intensywnie manipuluje energią. W trakcie przygód wasz bohater może zdobywać nowe umiejętności i je rozwijać. Wszystko zależy od działań gracza.

Magia  Jeśli chodzi o magię to wyróżniamy dwie najważniejsze cechy dla każdego typu manipulatora energią. Niezmienne pozostają zawsze jednak Punkty Wytrzymałości, które można śmiało uznać za manę, ale w w nieco innej konwencji i postaci.

 • Punkty Bólu – określają maksymalny poziom zaklęć u Drugich Kręgów.
 • Punkty Ducha – określają maksymalny poziom zaklęć u Egzarchów.
 • Punkty Kontroli – określają maksymalny poziom zaklęć u Pierwszych.
 • Wytrzymałość – określa potencjał magiczny postaci.

  Ilość pkt. bólu/kontroli/ducha determinuje maksymalny poziom zaklęć, jakie mogą być używane przez postać. Istnieją cztery kręgi magii, a także krąg zerowy zwany magią elementarną. Sam fakt bycia magiem/egzarchą/pierwszym daje dostęp do magii zerowego poziomu. Każdy punkt wydany na podniesienie tej umiejętności daje dostęp do potężniejszych zaklęć. Potęgę zaklęć wycenia mistrz gry.

  Koszt zaklęcia:
 • Zerowy Krąg – 1 pkt. wytrzymałości.
 • 1-4 krąg – poziom zaklęcia * 3.
  Wartości mogą być nieco zawyżone lub zaniżone w zależności od decyzji Narratora. Koszt zaklęć u egzarchów wynosi połowę zwykłego. Wartości są zaokrąglane w górę.

  Zaklęcia mogą zostać ulepszane. Za każde ulepszenie koszt wytrzymałości zwiększa się o 1, a co dwa ulepszenia poziom wymaganych punktów bólu/kontroli/ducha zwiększa się o 1. W przypadku zaklęć 4 kręgu koszt wytrzymałości zwiększa się o 3.

  Oczywiście w konkretnych przypadkach Narrator może nieco podnieść lub obniżyć proponowane koszty zaklęć, czy też ich ulepszenia.

  W przypadku rytuałów wymagana ilość punktów bólu wynosi:
 • Efekty należące do Kręgu Zerowego – 3 pkt bólu.
 • Efekty należące do kręgów 1-4 – krąg czaru * 6.
  Koszt rytuału w punktach wytrzymałości określa mg/narrator. Gracz musi co post spalać określoną ilość puntów wytrzymałości, aż suma zużytych pkt wytrzymałości będzie równa wartości określonej przez mg/narratora. Liczba spalanych co "turę" pkt wytrzymałości wynosi:
 • Efekty należące do Kręgu Zerowego – 4 pkt wytrzymałości.
 • Efekty należące do kręgów 1-4 – krąg czaru * 8 pkt wytrzymałości.
  Jeśli udział w rytuale bierze więcej osób koszt pkt bólu i jest na nich rozkładany. Przykład:
  Dwójka magów posiadających po 2 pkt bólu i 20 pkt wytrzymałości, chce wykonać rytuał, aby wywołać trwałą manifestację Zerowego Kręgu. Razem poosiadają 4 pkt bólu, a więc rytuał jest możliwy do odprawienia. Mistrz Gry ustala koszt rytuału na 20 pkt wytrzymałości. Każdy z magów co turę trwania rytuału spala 4 pkt wytrzymałości, a więc łącznie 8 na turę, a więc po trzech turach przekraczają ustalony przez MG limit. Rytuał się udaje, a każdemu z magów zostaje po 10 pkt wytrzymałości, gdyż nadmiarowe pkt wytrzymałości jakie teoretycznie wydali (spalając 8 pkt przez trzy tury uzyskują 24 pkt wytrzymałości, a do rytuału potrzebne są jedynie 20, pozostaje 4 pkt z czego wynika, że każdy z magów spalił 2 pkt nadmiarowo) zostają im zwrócone.

  Oczywiście podczas wykonywania rytuału lub zaklęcia mogą pojawić się niespodziewane okoliczności ułatwiające lub utrudniające manipulację energią.

  Tworzenie zaklętych przedmiotów odbywa się na zasadach rytuału.

  Poziom pkt wytrzymałości oddziałuje na samopoczucie postaci:
 • 100% pkt wytrzymałości – postać czuje się doskonale.
 • 50% pkt wytrzymałości – postać jest obolała.
 • 25% pkt – postać ledwo trzyma się na nogach.
 • 0% pkt wytrzymałości – postać omdlewa.

Zwiększanie PW  Punkty Wytrzymałości traktować należy jak manę, manę która ma ścisły wpływ na samopoczucie postaci. Zwiększanie ich maksymalnej puli to nieodłączny i jeden z najważniejszych, dla Drugich i Egzarchów, element rozgrywki. W końcu bez ich większej ilości nigdy nie będzie można odczuć postępu w rozwoju bohatera, a tym bardziej zapomnieć można będzie o zaklęciach wyższych kręgów.

  Zasada jest taka: jeśli na sesji ktoś zużyje całą pulę PW jaką ma to Punkty Wytrzymałości zwiększą się o maksymalną pulę wytrzymałości z wyłączeniem jednostek +1.

  Przykładowo przy 10 PW to byłoby 2 (1+1); przy 20 byłoby 3 (2+1), a przy 120 wynosiłoby 13 (12+1).

  Powiedzmy, że prowadzę komuś sesję i gracz mający maksymalnie 15 PW, na początku użył jedno zaklęcie, gdzieś w środku też jedno i jedno pod koniec wątku. Jeśli suma wydanych PW przekroczy wartość którą dysponuje, to dostaje 2 punkty (1+1).

UmiejętnościPamiętaj! Umiejętności wymyślasz sam. Nie obowiązuje tutaj żadna ściśle określona ich lista! Podobnie sprawa ma się z zaklęciami.

  Każda umiejętność ma 5 poziomów zaawansowania:
 • 1 – podstawowy. Pozwala na wykonywanie najprostszych akcji związanych z daną umiejętnością. Przykład: stworzenie prostego mechanizmu, jak dźwignię, czy przekładnię oraz jej montaż do innego urządzenia.
 • 2 – średnio-zaawansowany. Pozwala na wykonywanie średnio-zaawansowanych akcji związanych z daną umiejętnością. Przykład: samodzielne stworzenie zamka, czy prostej pułapki.
 • 3 – zaawansowany. Na tym poziomie postać może podejmować zaawansowane akcje. Przykład: stworzenie pistoletu skałkowego.
 • 4 – wysoki. Na typ poziomie postać potrafi wykonywać bardzo trudne zadania związane z daną umiejętnością. Przykład: stworzenie systemu alarmowego.
 • 5 – ekspercki. Tutaj mamy do czynienia z mistrzem w swojej dziedzinie. Przykład: stworzenie mechanicznego golema.
  Testy umiejętności są rozpatrywane w dwóch aspektach, mechanicznym i fabularnym. Po pierwsze następuje porównanie poziomu trudności danej akcji z poziomem danej umiejętności u postaci lub w wypadku testów spornych z statystykami innego gracza, lub bohatera niezależnego. Po drugie dochodzi do oceny jakości samego opisu, który może decydować przy sytuacjach spornych o sukcesie lub porażce gracza. W tym przypadku oceny dokonuje mistrz gry lub narrator.

  Przy testach wspomaganych, gdy gracze współdziałają zamierzając osiągnąć jakiś efekt, poziom umiejętności równa się największemu poziomowi danej umiejętności wśród grupy podejmującej daną akcję + 1.

  Przykład:
  Postać ma umiejętność "Przygotowywanie potraw" na poziomie 3 i chce ugotować zupę. Mistrz gry uznaje, że warunki w jakich znajduje się postać bardzo utrudniają wykonanie zadania. Bohaterowi brak sprzętu i składników. Ustala, że przy obecnych niedogodnościach poziom trudności wynosi 4. Gracz napisał jednak dobrego posta w którym dokładnie opisuje swoje działania, a także wykazuje inwencją, używając w dostępnych materiałów w pomysłowy sposób. Mistrz Gry daje mu za to bonus +1 do umiejętności "Przygotowywanie potraw", dzięki czemu zdaje test.

  Szczególną umiejętnością jest "Alchemia". Zdobywając ją na 1 poziomie postać może tworzyć eliksiry z dwóch składników. Każdy kolejny poziom to dodatkowy składnik, jaki może użyć postać. Więc na 2 poziomie umiejętności bohater jest w stanie tworzyć eliksiry lub maści z trzech składników, a na 5 z sześciu.

Przedmioty  Każdy przedmiot ma przypisany do siebie status:
 • Kiepski (-1 do testu danej umiejętności przy jego wykorzystaniu; ilość zaklęć: 1)
 • Normalny (brak cech specjalnych; ilość zaklęć: 3)
 • Rzadki (brak cech specjalnych; ilość zaklęć: 4)
 • Mistrzowski (+1 do testu danej umiejętności przy jego wykorzystaniu; ilość zaklęć: 5)
 • Legendarny (+1 do testu danej umiejętności przy jego wykorzystaniu, oraz większa szansa na „spektakularny sukces”, czyli sukces wraz z dodatkowym efektem; ilość zaklęć: 7)
 • Artefakt (+2 do testu danej umiejętności przy jego wykorzystaniu, oraz większa szansa na "spektakularny sukces", czyli sukces wraz z dodatkowym efektem; ilość zaklęć: 10)
  Przedmioty zepsute automatycznie zyskują status kiepskich. Ilość zaklęć jest uśrednioną wartością zaklęć jakie można zapisać w przedmiocie (czyt. wątek „Magia i zaklęte przedmioty”). Ich liczba zależy także od wielkości przedmiotu, tak więc wartość ta może być lekko zawyżona, lub zaniżona. Decyzję w tej kwestii podejmuje mistrz gry/narrator.

Sława  Sława działa na zasadzie gromadzenia punktów poprzez wykonywanie akcji fabularnych – spaliłeś jakąś wioskę? Lepiej nie wracaj do tych okolic, bo zostałeś okryty złą sławą. Teraz plotki o twoim czynie niosą się w tutejszych karczmach, niekiedy nawet ludzie zaniosą je do większych miast. Jakiś wkurzony chłop, albo szlachcic wystawi za twoją głowę list gończy, a straż i łowcy głów nie przestaną deptać ci po piętach. Po prostu uważaj co robisz.

Progi punktowe:
 • 0 – 10: Nieznany, nie słyszał o tobie praktycznie nikt. No może oprócz twojej matki i ojca, ewentualnie brata.
 • 11 – 30: Gdzieniegdzie rozpoznawalny. Czasem gdzieś w karczmie, albo w jakiejś wsi ktoś rozpozna twoją mordę. Ale nawet nie marz o sławie w większych miastach.
 • 31 – 60: Nawet znany. Może ktoś na ulicach Mirosil, czy Portu Gawron wskaże na ciebie palcem. W każdym razie nawet nie waż się myśleć o sławie w wielu krajach. Rozpoznają cię tylko tam, gdzie nabroiłeś... albo komuś pomogłeś.
 • 61 – 80: Rozpoznawalny. No no, nawet do innych krajów wieść o tobie się poniosła. Tak trzymać. Chyba że gwałcisz, mordujesz i burzysz, wtedy lepiej zaszyj się gdzieś w górach, bo krótki będzie twój żywot. Jedynie na wyspy plotki o tobie nie dotarły... albo na kontynent, jeśli to w Cesarstwie właśnie wojujesz.
 • 81 – 100: Znany na świecie. Ostateczny poziom sławy! Słyszał o tobie każdy, nawet ten pies, który właśnie zdycha gdzieś na ulicach Mirosil! Każdy wytyka cię palcami, a jeśli słyniesz z mordu – to będą szczać pod siebie!

  Prócz tego, jeśli zrobisz coś rzeczywiście pamiętnego i godnego uwagi, możesz uzyskać od ludu (tak naprawdę od Narratora/MG) własny tytuł! Wyświetlać on będzie się tuż pod twoim nickiem. Uważaj więc co robisz, bo każdy twój czyn wiąże się z konsekwencjami. Pamiętaj! Zbrodnia i kara!

Mechanika walki  Jak wszyscy wiemy, podstawą walki na PBFach są przede wszystkim opisy zachowań naszej postaci. Często jednak zdarzają się sytuacje patowe, bądź Gracz czy Narrator potrzebuje czegoś więcej, niżeli suchy tekst. Właśnie wtedy w grę wchodzą kości, szczególnie przydatne podczas walk z silniejszymi oponentami lub innymi Graczami.
  Tak więc mechanika walki jest bazowana głównie na K20, do tego dochodzą także rzuty na Farta/Pecha, a do tych z kolei służy K100. Generalnie przy tej drugiej sprawie zakresy powinien wyznaczać sam Narrator, jednakże podstawowo:
 • Fart: 0-20 (Atak: Obrażenia x2, Unik/Blok: zależnie od sytuacji)
 • Zwyczajna akcja: 21-79 (Atak: nic, Unik/Blok: nic)
 • Pech: 80-100 (Atak: -50% obrażeń, Unik/Blok: zależnie od sytuacji)
  Jeśli jednak ktoś wyrzuci np. 79 bądź 21, można śmiało uznać, iż miał wtedy trochę więcej pecha albo szczęścia. To jednak pozostawione jest do dowolnej interpretacji przez samych Mistrzów Gry. Oczywiście te dwie rzeczy nie muszą koniecznie odnosić się do walk, ale także do warzenia mikstur czy jakiejkolwiek innej czynności. W tym rozdziale skupimy się jednak na samych starciach.

Kod na rzut Farta/Pecha:

Kod: Zaznacz cały

[dice]1d100[/dice]

  Do kości rzecz jasna dochodzą także modyfikatory, więc jeśli Gracz jest wyjątkowo sprytną bestią, bądź po prostu aktualnie sprzyjają mu Oni (bądź na odwrót), może zostać nagrodzony np. "-5" do rzutu, wtedy kod będzie wyglądał następująco:

Kod: Zaznacz cały

[dice]1d100-5[/dice]


  Powyższa część jest tą najmniej skomplikowaną. Pora na coś trochę bardziej pogmatwanego, czyli wpływ jakości przedmiotów, poziomu umiejętności oraz okoliczności na rzuty kością. W tym wypadku posługiwać będziemy się już samym K20. Zacząć więc należy od wypisania statusów przedmiotów:
 • Kiepski: -2 do rzutu na trafienie; -2 do rzutu na ilość obrażeń
 • Normalny: brak dodatkowych modyfikatorów
 • Rzadki: +1 do rzutu na trafienie; +1 do rzutu na ilość obrażeń
 • Mistrzowski: +1 do rzutu na trafienie; +2 do rzutu na ilość obrażeń
 • Legendarny: +2 do rzutu na trafienie; +3 do rzutu na ilość obrażeń
 • Artefakt: +2 do rzutu na trafienie; +5 do rzutu na ilość obrażeń
  A więc jeśli Gracz ma – załóżmy – broń o statusie mistrzowskim i wykonuje rzut na atak, będzie wyglądać to tak jak w następującym kodzie:

Kod: Zaznacz cały

[center][b]Rzut na próbę ataku:[/b]
[dice]1d20+1[/dice]

[b]Rzut na obrażenia:[/b]
[i](Jeśli atak się powiódł)[/i]
[dice]1d6+2[/dice]

  Rzecz jasna do tego mogą dojść także modyfikatory zależne od tego, czy Gracz posługuje się orężem zaklętym, tak więc np. atakując przedmiotem mistrzowskim i wzmacniając go zaklęciem kręgu pierwszego, jego rzut będzie wyglądać przykładowo tak: 1d20+2+3. Oczywiście ilość dodatkowych obrażeń wyznaczyć może sam Narrator, bowiem nie wszystkie zaklęcia są sobie równe, ale o tym więcej za dosłownie moment.

  Lista dodatkowych modyfikatorów obrażeń/trafienia w zależności od kręgu zaklęcia prezentuje się następująco:

 • Krąg 0: Zazwyczaj brak dodatkowych modyfikatorów, maksymalnie +1 (Obrażenia); +1 (Trafienie)
 • Krąg I: W zależności od zaklęcia, jego modyfikator może wahać się od +2 do +5 (Obrażenia); +2 (Trafienie)
 • Krąg II: W zależności od zaklęcia, jego modyfikator może wahać się od +6 do +10 (Obrażenia); +4 (Trafienie)
 • Krąg III: W zależności od zaklęcia, jego modyfikator może wahać się od +15 do +20 (Obrażenia); +5 (Trafienie)
 • Krąg IV: W zależności od zaklęcia, jego modyfikator może wahać się od +25 do +40 (Obrażenia); +5 (Trafienie)

(W przypadku zaklęć obszarowych oraz wszelkich innych nie-miotanych, można pominąć rzut na trafienie i uznać je za pewnik)


  Należy jednak pamiętać o umiarze oraz fakcie, że takie uściślenie odnosi się przede wszystkim do przeciwników w jakiś sposób umagicznionych. Wiadomo, że spora kula ognia bądź sopel lodu pozbawi dość szybko życia zwykłego bandziora napotkanego na trakcie – o ile znajdzie się osobnik na tyle głupi, by atakować przedstawiciela Initium, Exitium, Auxilium bądź Zakonu Niebiańskiego Płomienia. Powyższa lista może też być stosowana do mechaniki uników, wtedy posługiwać należy się liczbami przypisanymi do rzutu na trafienie, ewentualnie zwiększyć ich wartość wedle uznania Narratora.

  Przy walce występować mogą także okoliczności oraz statusy postaci, które negatywnie bądź pozytywnie wpływają na działania bohatera podczas walki. Oto lista przykładowych modyfikatorów:

 • Stan upojenia alkoholowego: -3 do szans na trafienie
 • Pod wpływem działania iluzji: od -3 do -6 szans trafienie
 • Zmęczenie: od -2 do -4 szans na trafienie; od -2 do -5 na obrażenia
 • Trans bojowy: od +1 do +2 szans na trafienie; od +1 do +2 na obrażenia
 • Ostatnia nadzieja: +1 do szans na trafienie; +1 do obrażeń
 • Walka w deszczu/we mgle: -1 do wszystkiego
  Tak wymieniać mogę oczywiście w nieskończoność, bowiem podobnych efektów działających na postać mogą być setki, o ile nie tysiące. Tutaj ponowie spora część leży w gestii Narratora.

  Pozostaje jeszcze kwestia wykorzystania umiejętności zawartych w Karcie Postaci. To już temat znacznie prostszy i wyjątkowo intuicyjny. Poniżej przykład:
  Gracz A posiada umiejętność "Zwinność" na poziomie 4. W tym wypadku otrzymuje dodatkowe dwa punkty (+2) do rzutu na unik.
  Działa to w ten sposób:
 • Poziom 1-2: +1
 • Poziom 3-4: +2
 • Poziom 5: +3
  Odnosi się to także do obrażeń oraz szans na trafienie. Umiejętności się nie nakładają!

  Skoro trafienia i obrażenia mamy już za sobą, należy przejść do uników oraz bloków. One także bazują na K20, a więc w ich kodzie zmienia się jedynie opis rzutu:

Kod: Zaznacz cały

[center][b]Rzut na unik/blok (niepotrzebne usuń):[/b]
[dice]1d20[/dice][/center]

  Również podlegają przeróżnym modyfikatorom, zaczynając od zaklęć, a kończąc na umiejętnościach (przykład powyżej). Bloki zaś opierać się będą głównie na jakości przedmiotu i umiejętnościach. W przypadku zaklęć defensywnych także na magii.

Podstawowe progi

  Czyli po prostu ile potrzebujemy wyrzucić, żeby trafić/uniknąć/zablokować. Jest to spis raczej poglądowy, bowiem każdy Narrator powinien podchodzić do sprawy w bardziej indywidualny sposób – w zależności od poziomu zaawansowania przeciwnika. Przy bardzo doświadczonym wrogu progi trafienia lub uniku mogą gwałtownie wzrosnąć, natomiast przy słabeuszu być śmiesznie niskie – odnosząc się oczywiście także do samej postaci Gracza.

  Zwyczajny bandyta:
 • Trafienie (Gracz): 10-20
 • Trafienie (Przeciwnik): 12-20 (1d20+[ewentualne zmienne])
 • Unik: 10-20
 • Obrażenia zadawane przez przeciwnika: 1d6+[jakość przedmiotu]+[ewentualnie inne zmienne]

  Zwinny zabójca:
 • Trafienie (Gracz): 12-20
 • Trafienie (Przeciwnik): 12-20 (1d20+[ewentualne zmienne])
 • Unik: 12-20
 • Obrażenia zadawane przez przeciwnika: 1d6+[jakość przedmiotu]+[ewentualnie inne zmienne]

  Pierwszy:
 • Trafienie (Gracz): 15-20
 • Trafienie (Przeciwnik): 10-20 (1d20+[ewentualne zmienne])
 • Unik: 15-20
 • Obrażenia zadawane przez przeciwnika: 1d6+[jakość przedmiotu]+[ewentualnie inne zmienne]

Raz jeszcze pamiętaj, że powyższe przykłady zawsze będą jedynie przykładami. Niemal za każdym razem muszą zostać indywidualnie zmodyfikowane!


  Działanie uników u przeciwników wygląda następująco: muszą wyrzucić liczbę z konkretnego zakresu wskazanego przez Narratora lub przy odrobinie szczęścia wyrzucić więcej, niż Gracz.

  Pozostaje także kwestia Punktów Życia Gracza. Określane są przy sprawdzaniu Karty Postaci, a wzór na nie jest dość prosty, bowiem: 3d10 + 10 + PW_Gracza
  Teraz małe objaśnienie: to 10 pozostaje na zawsze, jest takim bazową pulą. Podobnie ma się rzut kością, taki wynik jaki uzyskamy przy akceptacji karty, taki pozostanie na zawsze. Natomiast ostatnia zmienna, czyli PW może zarówno rosnąć, jak i maleć. Przykład:

Karta Postaci zostaje zaakceptowana, a sam Gracz otrzymuje startowo 15PW. Dodajemy więc 10 + 15, co daje nam 25. Na koniec w osobnym poście robi jeszcze rzut 3K10:

Kod: Zaznacz cały

[dice]3d10[/dice]


3d10 => 10, 9, 8 => 27

Cóż, w tym przypadku nasz wyimaginowany gracz miał nieco szczęścia, bo wyrzucił aż 10, 9 i 8, co po zsumowaniu z poprzednim wynikiem daje 52PŻ.
(W przypadku wyjątkowo niskiego PŻ w stosunku do reszty KP, osoba sprawdzająca ma prawo przyznać dodatkowe punkty!)


  I na koniec deser: Punkty Onych, czyli coś w standardowych RPGach zwane zwykle "tokenami" bądź jakkolwiek inaczej. Podczas jednej sesji każdy Gracz posiada dwa takie punkciki, które w kryzysowych sytuacjach mogą zdziałać cuda. Użycie jednego tokenu pozwala wykonać ponowny rzut kością, natomiast wykorzystanie w jednym momencie dwóch powoduje efekt zwany "nieprawdopodobnym szczęściem", a więc nawet wpadając w największe tarapaty, dzięki nim można ujść z życiem. Inna sprawa, że to już od Narratora zależy, czy Gracz poruszy się z deszczu pod rynnę, czy może wręcz przeciwnie...
Ilość słów: 3673

 •   Informacje
 • Kto jest online

  Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość